Křídla lásky na Finále


Jsou to tři roky, co jsem poprvé přišla do plzeňské Besedy, kde se to na modrém koberci hemžilo populárními osobnostmi a fanoušky české kinematografie. Když jsem v rámci žurnalistické praxe dostala příležitost jako stážistka na plzeňském filmovém festivalu Finále, netušila jsem, jaká kouzelná atmosféra mě čeká. Od té doby jsem filmový týden zařadila do svého každoročního harmonogramu.

Letošní ročník sliboval změny. O Zlatého ledňáčka mohly nově soutěžit i slovenské snímky. Proto jsme se mohli těšit na známé tváře také ze zahraničí.

Byl první májový den, oslava jara a lásky, spousta lidí vyšla do kvetoucích alejí a my si místo toho vyšli na Křídla Vánoc. Už u vchodu do Měšťanské besedy na nás dýchla famózní atmosféra, radost a natěšenost. Cestou k sálu jsme si s přáteli objednali banánové latté a vyšli jsme po schodech velkolepé Besedy směrem k velkému sálu. Když jsem cestou na toalety potkala Richarda Krajča, zatajil se mi dech a spletla jsem si pánské toalety s dámskými, až mě na to musel upozornit. Je to fakt sympaťák, proběhlo mi hlavou, a když nám na úvod filmu před plným sálem zahrál moji oblíbenou skladbu Cesta, měla jsem husí kůži velkou jako hrách. Snímek Křídla Vánoc byl hitem letošních Vánoc a zdálo se, že film nebude korespondovat s aktuálním obdobím. Moderátor však film uvedl jako Křídla Lásky, a chválihodně z tohoto přeřeku vybruslil. Jako by tento nový název vystihl jak film, který můžete zhlédnout v jakémkoliv období nebo emočním rozpoložení, tak celkovou včerejší atmosféru. 

V průběhu filmu se sálem linuly nejrůznější zvuky, smích, a dokonce i pláč. Musím přiznat, že jsem sama nespustila ani na vteřinu oči z filmového plátna. Byla jsem nadšená nápadem i hereckým obsazením. Ve filmu si zahrál v hlavní roli Richard Krajčo, Vica Kerekes, Jakub Prachař a David Novotný. Všichni předvedli brilantní výkon. Když film skončil a Richard pozval celý sál na víno do Měšťanské restaurace, uvědomila jsem si, že Finále má zkrátka své přátelské kouzlo.

Filmový festival Finále se každým rokem těší větší a větší přízně, prestiže i čím dál tím kouzelnější atmosféry a já se už se nemůžu dočkat dalšího ročníku. 

Foto zdroj: https://www.facebook.com/finaleplzen

 


Nikol Valešová

Nikol Valešová

Jsem studentkou oboru Teorie a  filosofie komunikace a spolu se svými spolužáky jsme pro Vás vytvořili tyto stránky. Při bakalářském studiu jsem se celé tři roky zabývala tím, co znamená filosofie. Nejvíce mě zaujal citát spisovatele Nicolase Chamforta, který na otázku kdo je filosof odpovídá, že je to člověk, který staví proti zákonu přírodu, proti zvyku rozum, proti mínění svědomí a proti bludu svůj úsudek. Filosof Michele de Montaigne zase tvrdí, že filosofie nás cvičí kvůli nám samým a nikoli pro cizí podívanou – učí nás jací máme být a ne jací se máme zdát. Učí nás komunikace s ostatními i s námi samými.  Tím chci říci, že i já se během studia neustále zdokonaluji a s radostí se Vám snažím promítnout některé své studentské práce či úvahy, zážitky a zkušenosti.

Tak doufám, že Vás přiměji k zamyšlení a nebo Vám vykouzlím úsměv na tváři :-)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *